APK 8373 Ar akciju "Brauciens PRET narkotikām" Ikšķiles novadā tika atklāta Atkarību profilakses nedēļa, kuras devīze šogad ir "Pārāk gudrs, lai sāktu!".

3.oktorba pievakarē vairāki desmiti jauniešu ar velosipēdiem un citiem pārvietošanās līdzekļiem Reģionālās pašvaldības policijas dienesta automašīnu pavadībā devās braucienā pa Ikšķiles ielām.

"Atkarības profilakses nedēļa Ikšķiles novadā notiek jau otro reizi, bet šādu braucienu rīkojam pirmo reizi. Ar to vēlamies parādīt, ka braukt ar velo, skrituļdēļiem, skeitbordu ir ne tikai stilīgi, bet arī iespēja kā brīvo laiku pavadīt lietderīgi. Šādas fiziskas aktivitātes mudina pievērsties veselīgam dzīves veidam. Atkarību profilakses nedēļas mērķis ir informēt un izglītot jauniešus, lai tad, kad viņi nonāks saskarē ar sarežģītiem lēmumiem, viņu izvēle būtu pareiza. Mūsu uzdevums ir viņiem palīdzēt,” norāda Ikšķiles novada pašvaldības Jaunatnes lietu speciāliste Agnese Jankuna.

Pēc brauciena dalībnieki devās uz Jauniešu telpu, kur noskatījās dokumentālu filmu "Legālais dūms" un tikās ar biedrības "Stop Drugs!" pārstāvjiem. Ikšķiles jaunieši, kuri piedalījās pasākumā, bija informēti par biedrības "Stop Drugs!" cīņu pret legālo narkotiku tirgotājiem.

Capture "Mūsu biedrība tika izveidota laikā, kad Rīgā bija vairāk nekā 60 tirdzniecības vietu, kurās pārdeva, tā saucamās "legālās narkotikas". Daudzi no filmā redzētājiem jauniešiem bija šo bodīšu klienti. Vienu no filmas varoņiem mēs bieži vedām uz ārstniecības iestādi, jo viņš pēc šo vielu lietošanas bieži vien gulēja uz ielas bezsamaņā. Tie bija narkotiku, kuru formulas kļuva arvien sarežģītākas, tirgotāju eksperimentu upuri," atklāj biedrības "Stop Drugs!" priekšsēdētājs Sandris Bergmanis.

 

Pateicoties biedrības aktivitātēm, legālo narkotiku apkarošanā tika iesaistīti mediji, pašvaldības un pievērsta likumdevēju uzmanība. Rezultātā 2014.gadā psihoaktīvo vielu tirdzniecība tika atzīta par krimināli sodāmu darbību. Tagad šo vielu lietotāju skaits sarucis par 90 procentiem, un biedrības pārstāvji vairāk uzmanības velta jauniešu izglītošanas darbam.

Savās izjūtās pēc legālo narkotiku lietošanas dalījās Lāsma, kuras vienīgais mēģinājums pēc "asām izjūtām", pateicoties draugu un vecāku atbalstam, tā arī palika pēdējais.

"Mūsu klasē lielākā daļa bija pamēģinājusi šos augus maisījumus. Arī mani māca ziņkārība. Pirmajās minūtēs nāca nepārtraukti smiekli, bet tad pārņēma trauksme un es aizbēgu no kompānijas, ar kuru biju kopā. Man likās, ka viņi man nodarīs pāri. Šķita, ka tās ir beigās, jo es neko nesapratu un jutos šausmīgi slikti – sāpēja galva, džinkstēja ausīs un bija slikta dūša. Neapjautu, kā Rīgas centrā bija šķērsojusi ielu, apsēdos parkā uz soliņa un vēl ar pēdējiem spēkiem piezvanīju draudzenei, lai viņa man atnāk pakaļ. Ja draudzene nebūtu atnākusi, es nezinu, kas ar mani būtu noticis," savu stāstu sāk Lāsma. "Tas nav tā vērts," pārliecināta Lāsma.

Tagad Lāsma jau ir pieaugusi, studē un vairs nekad nav atkārtojusi pusaudža gados pieļauto kļūdu. Citiem jauniešiem, arī Lāsmas paziņu lokā, klājies daudz grūtāk.

Arī S.Bergmanis aicināja jauniešus neizmēģināt narkotikas, jo atkarība veidojas jau no pirmās lietošanas reizes: "Nemēģiniet un nepaļaujieties uz stāstiņiem, ka būs labas izjūtas. Tās labās izjūtas pāraug sliktajās izjūtās, un jūs arvien tālāk grimstat purvā."

Atkarību profilakses nedēļa Ikšķiles novadā turpmākās dienas turpinājās ar dažādiem pasākumiem un aktivitātēm izglītības iestādēs. 

4.oktobra rīts Ikšķiles vidusskolas 10.-12. klašu skolēniem iesākās ar kārtīgu fizkultūru Ghetto Daddy vadībā. Pēc gandrīz stundu garā treniņa sekoja motivējoša un jēgpilna saruna, kurā Raimonds Elbakjans uzsvēra svarīgākās un būtiskākās lietas dzīvē:

Capture "Mēs ļoti satraucamies par to, kas ir jauns un tas rada mūsos bailes. Ir jāatrod spēks sevī, lai ietu tālāk, pārkāptu sev un piedzīvotu savu pozitīvo scenāriju. Katrs no mums ir atšķirīgs, tas ir jāsaprot un jāpieņem, jo tieši atšķirīgajā ir baigais šarms!"

Ghetto Daddy aicināja jauniešus katru vakaru pieraksti 3 lietas, kas sagādājušas prieku un patīkamas emocijas, aizvadītās dienas laikā! Kā arī atskaties tajos brīžos, kad paliek čābīgi un ieelpot to sajūtu, kas pavadīja laimes mirklī!

APK 8468 APK 8139 IMG-20161006-WA0006

Savukārt Ikšķiles Brīvajā skolā notika vieslekcija 5.-7.klašu skolēniem, kurā Iespējamās misijas skolotāja Madara Muižniece kopā ar bērniem pārrunāja jautājumu “Vai atkarības var būt pozitīvas?”.

Atkarību profilakses nedēļa ietvaros, 5.oktorbī, Tīnūžu pamatskolā tika izrādīts heroīna posts dokumentālajā filmā «Caur adatu». Nekomerciālā interneta kino apvienība «EdArt.tv” sekoja sava varoņa gaitām tiesas zālēs, kāpņutelpās, rehabilitācijas iestādēs. Skolu jauniešiem tā bija iespēja tikties ne tikai ar filmēšanas procesa radošo komandu, bet arī ar galveno filmas varoni Ediju Vītoliņu un uzdot jautājumus klātienē.

6.oktobrī, visas aktivitātes notika Ikšķiles vidusskolā. 9.klasēm biedrība “Esi brīvs!” bija sagatavojusi interaktīvu atkarību profilakses nodarbību “Izvēlas sadursmes – kurš kuru?!”. Jaunieši pārrunāja lietošanas ietekmi, sekas un centās rast iemeslus atkarību uzsākšanai. 8.klases devās uz tikšanos ar Reģionālo pašvaldības policiju, lai diskutētu par administratīvo pārkāpumu sekām, kā arī tika izrādīta dokumentālā filma ”Aiz žoga”. Bet 7.klasēm notika orientēšanās sacensības „Tavas iespējas novadā!”. Kopā piedalījās 19 komandas. Lai arī mērķis - iepazīstināt jauniešus ar pašvaldību sniegtajiem pakalpojumiem un jauniešu iespējām iesaistīties novada dzīvē, sacensību procesā nedaudz pazuda, tomēr tā bija iespēja jauniešiem kopā labi pavadīt laiku, saliedēties ar klases biedriem un iepazīt Ikšķiles pilsētu savādākā rakursā. Pēcpusdienā Ikšķiles vidusskolas skolotājiem notika profesionālās kvalifikācijas pilnveides programmas kurss “Riski ar ko bērni un jaunieši saskaras internetā”. Šāda lekcija izvērstā formā Tīnūžu pamatskolā paredzēta 24.oktobrī plkst. 10:00, uz kuru laipni aicināti arī citu izglītības iestāžu darbinieki. Būs iespēja saņemt oficiālu apliecinājumu par dalību kursos un metodiskos materiālus, kurus izmantot mācību procesā.

IMG 2521 IMG 2518 IMG 2523

Atkarību profilakses nedēļa tika noslēgta 7.oktobrī radošā atmosfērā ar improvizācijas vakaru “Māksla pret atkarībām”, kurā uzstājās stepa deju grupa “Soul Tap”, muzicēja Ikšķiles novada jaunieši, kā arī bija iespēja apmeklēt Loesje sietspiedes darbnīcu un uzspēlēt lielformāta spēles. Improvizācijas vakarā tika atklāti arī jaunie talanti, kas demonstrēja bungu performanci. Kā atzīst jaunieši, tad šādus vakarus vajadzētu organizēt biežāk.

Paldies visiem par iesaisti un dalību pasākumos!

 

Agnese Jankuna

Ikšķiles novada pašvaldības

Jaunatnes lietu speciāliste